Dziś komunikacja niewerbalna cz.2
Jaka powinna więc być mowa ciała (komunikacja niewerbalna) i jak ją kontrolować?
Tutaj można na ten temat powiedzieć trzy uzupełniające się wzajemnie rzeczy:
1) Mowy ciała nie da się nigdy w PEŁNI i całkowicie świadomie kontrolować. Jest tak, ponieważ nasza mowa ciała, a dokładniej napięcia mięśni naszego ciała, które ją kierują, są tylko częściowo pod naszą świadomą kontrolą. Nie myślimy przecież o tym non stop. Ludzkie ciało posiada około 700 mięśni różnego rodzaju – i tylko częścią z nim możemy bezpośrednio zarządzać. Stan psychicznym w jakim się znajdujesz jest w dużym stopniu połączony ze stanem Twojego ciała.
Jeżeli np. boisz się w głowie kobiety, doświadczasz np. kołatania serca, pocenia i drżenia dłoni, masz wrażenie „nóg z waty” – w takim stanie Twoja mowa ciała nie będzie silna, zdecydowana i męska. Nie będzie w niej grama uwodzicielskości, ponieważ w mowie ciała widoczny będzie efekt procesów z Twojej głowy.
2) Efektów opisanych w punkcie 1 można się zwiększając swoją pewność siebie, usuwając blokady z głowy i ilość doświadczeń z kobietami – wtedy znikną (psychiczne) przyczyny stresu, a wraz z nimi poprawi się Twoja mowa ciała.
3) Do pewnego stopnia, możemy kontrolować naszą mowę ciała w świadomy sposób.
Nie możemy bowiem kontrolować wszystkich mięśni naszego ciała, ale nawet
w największym stresie możemy kontrolować ułożenie naszych kończyn, postawę ciała. Możemy do pewnego stopnia wywołać uśmiech na twarzy. Nie jest to pełna kontrola, która da nam idealną mowę ciała, ale jak najbardziej tego typu korekta mowy ciała jest skutecznym narzędziem na tą chwilę. Wszystkich słabości swojego ciała nie przeskoczysz w 3 sekundy.
Komunikacja niewerbalna – najczęstsze błędy:
1) Garbienie się, opuszczanie wzroku, zajmowanie mniej miejsca niż byś mógł.
Tego typu zachowanie sugeruje, że mamy poczucie, że jesteśmy gorsi od innych – co wykształca w kobiecie wrażenie, że faktycznie tak jest.
Trzymaj głowę prosto, patrz się przed siebie, a nie w podłogę. Barki wyprostuj, odchyl do tyłu i opuść luźno, a klatkę piersiową wypchnij do przodu.
2) Krzyżowanie rąk na piersi.
To z kolei budzi poczucie, że jesteśmy zamknięci na innych ludzi – w tym na Nią. To nie jest prawda, ale często ludzie to mylą. Dlatego na ogół nie krzyżuj rąk.
Chociaż czasem m0żesz to wykorzystać podczas uwodzenia np. zrywając chwilowo kontakt z dziewczyną. Lub czasem pokazując jej swoją dominującą postawę. Komunikacja niewerbalna to nie jest zestaw stałych reguł, jak chcieliby to widzieć psycholodzy,czasem są wyjątki 🙂
3) Zachowywanie się jak „twardy facet” (nadęty wyraz twarzy, zadarta wysoko głowa, etc.)
Kobiety mają nieprawdopodobnie skuteczny „radar” na facetów, którzy starają się wyglądać na „twardzieli” – nota bene one często nie widzą tego w ten sposób, ich intuicja podpowiada im po prostu „z tym facetem jest coś dziwnego….czuję się źle patrząc na niego” – co ma jednak tak czy inaczej opłakane skutki dla faceta który stara się zaimponować kobiecie w ten sposób. Duża różnica leży między pewnością siebie wynikającą z kompetencji niż z cwaniactwa.
4) Unikanie czyjegoś wzroku, brak kontaktu wzrokowego z rozmówcą. To też komunikacja niewerbalna. I też częsty błąd. Jeśli chodzi o ważność w uwodzeniu w skali 1-10, to kontakt wzrokowy miałby 11.
Komunikacja niewerbalna to potężny temat. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie rzeczy w nim można zawrzeć.
Prowadzenie kobiety za rękę, sygnały uwodzicielskie, gry i zabawy niewerbalne, sygnały zainteresowania i ich „wymuszanie”, rodzaje kontaktu wzrokowego i mimiki twarzy, rytm i ton głosu… Uff, będzie o tym dużo.
Przygotowuje duży poradnik w tym temacie na wiosnę.
ZAPAMIĘTAJ TO!!
Zachowuj się normalnie, pewnie siebie – właściwa komunikacja niewerbalna to nie arogancja i udawanie „twardego faceta”.
pozdrawiam
Adept
ps. Na tym zakończę wstęp do tematu – komunikacja niewerbalna.